MORÁVKA

Negarantovaná informace
Adresa:Obecní úřad Morávka, Morávka 599, 739 04 pošta Pražmo
Telefon:+420 558 691 021
Fax:+420 558 691 104
Email:podatelna@moravka.info
WWW:http://www.moravka.info
GPS:49°36'1,962"N, 18°30'55,658"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Fotografie (7)[Zobrazit náhledy]
previous
MORÁVKA 
(klikni pro zvětšení)
MORÁVKA 
(klikni pro zvětšení)
MORÁVKA 
(klikni pro zvětšení)
NAUČNÁ STEZKA WOLFRAM MORÁVKA 
(klikni pro zvětšení)
MORÁVKA 
(klikni pro zvětšení)
MORÁVKA 
(klikni pro zvětšení)
MORÁVKA 
(klikni pro zvětšení)
next

Malebná podhorská obec s roztroušenou slezskou zástavbou vklíněná mezi masívy Travného a Slavíče s největším katastrem v Beskydech. Morávka se rozkládá na obou březích stejnojmenné řeky.
Svou rozlohou 87 km2 je jednou z největších obcí v České republice. V letech 1960-1964 byla na Morávce postavena údolní přehrada, sloužící jako zdroj pitné vody pro obyvatele okolních měst.
Pro své vzácné a neobvyklé přírodní krásy spadá území obce do CHKO Beskydy. Je zde zaznamenán výskyt vlků, medvědů i rysů.
Morávka nabízí zde velmi dobré podmínky pro letní i zimní rekreaci, turistiku i sběr lesních plodů.

Status: obec
Celková výměra: 8200 ha
Počet obyvatel: 1190
Okres: Frýdek-Místek
Obvody, části: Vlaské, Vojkovčina, Dolinky, Vysuté, Malé Lipové, Velké Lipové, Slavíč, Úspolka, Kocuří, Lúčka, Byčinec, Křížové cesty, Ježanky, Nytrová, Skalka, Kotly
Nadmořská výška: 520 m n. m.
Je členem: Sdružení obcí povodí Morávky, Svazek obcí Morávka - Pražmo, Region Slezská brána.

HISTORIE

Obec Morávka byla založena na počátku 17. století a je jednou z nejmladších vsí na Frýdecku.
V 17.-18. století se uvádí v pramenech jako valašská ves. Ves byla součástí frýdeckého panství, které bylo majetkem hraběcích rodů Bruntálských z Vrbna, Oppersdorfů a Pražmů. Obyvatelé se věnovali horskému zemědělství a pastevectví valašského dobytka. V horách se nacházel značný počet salaší ještě na počátku 20. století. O valašských tradicích vypovídá i symbol na obecním znaku. Rozsáhlé oblasti lesů na Morávce patřily až do roku 1918 habsburskému rodu a byly intenzivně hospodářsky využívány.
Na počátku 20. století dosáhl počet obyvatel Morávky svého maxima 3839 obyvatel a v obci fungovalo 6 malotřídních obecných škol.
Dramaticky zasáhla do dějin Morávky doba druhé světové války. Roku 1938 byla část obce zabrána Polskem a po okupaci českých zemí zde bylo organizováno převádění přes lesní hranici z Protektorátu do Polska. Po roce 1943 zesílila na Morávce partyzánská činnost a došlo i k vysazení parašutistů z Anglie (skupina Wolfram). Po vypálení usedlosti Zajičorka, jejíž obyvatelé ukrývali partyzány, přepadlo německé jagdkomando partyzánský bunkr na Malém Travném. Nacistický stanný soud z Brna odsoudil v prosinci roku 1944 čtrnáct občanů Morávky k trestu smrti.
Po druhé světové válce začal výrazný pokles počtu obyvatel Morávky způsobený stěhováním do pohraničí (Bruntálsko), stavbou údolní přehrady a zatopením části údolí, ale hlavně vystěhovalectvím za prací na Ostravsko. Na prvorepublikovou tradici „víkendů“ a „letních bytů“ navázalo chataření a chalupaření, doplněné o stavby velkých rekreačních středisek. Morávka se tak stala významnou rekreační obcí pro oblast ostravské aglomerace. Od konce 80. let minulého století počet obyvatel obce stabilně stoupá a v současnosti má obce 1080 obyvatel.

ZAJÍMAVOSTI Z OBCE

Morávka měla možnost darovat Strom pro Vatikán - v Mileniu 1999/2000.
V roce 2000 na území obce Morávka dopadl meteorit, který nese jméno po obci.
Pomník a zbytky partyzánského bunkru na Malém Travném.
Sousoší partyzánů u parkoviště Lipové.
Pamětní deska stanného soudu na budově restaurace „Partyzán“.
Pozůstatky vypálené usedlosti Zajičorka.
Naučná stezka výsadku skupiny Wolfram.
Přehradní vodní nádrž.

OSOBNOSTI

Josef Bystřičan - narozen 18.4.1866 ve Velkém Lipovém. Vystudoval gymnázium v Těšíně a bohosloveckou fakultu v Olomouci. Jeho svěcení na kněze se zúčastnily tisíce farníků a lidu z okolí. Již od studentských let byl literárně činný pod jménem "Lipovský". Vydal spisek Kořalka a desatero, kde burcoval k tomu, aby lid většinu svého času nestrávil v krčmách. Dále spisek Dějiny farnosti Porubské ve Slezsku. Po postižení nervovou chorobou se léčil ve Vídeňském Novém městě, kde v léčebném ústavu r. 1913 zemřel.

Prof. Jan Loryš - narozen 6.3.1860 ve Vlaském. Po těšínském gymnasiu nastoupil ke studiu klasické filologie a filosofie na Vídeňské, později Karlově universitě v Praze. Působil zprvu jako vychovatel, později jako středoškolský profesor. Napsal sbírku Světlušky, drama Zbojníci, zpracoval učebnice pravopisu pro střední školy a učitelské ústavy a napsal Rozbor podřečí hornoostravského ve Slezsku. Prof. Loryš zemřel r.1920 na Královských Vinohradech.

Josef Kaňok - narozen 12.3.1830, kronikář. Napsal Píšící knížku domácích i časových věcí.

Miluše Březinová – narozena 29.3.1930, malířka. Připravila soubor obrazů beskydských chalup a nazvala ho - Zde žila skromnost a snášenlivost.

DOSTUPNOST

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 15 km JV od města Frýdek-Místek
  • Silniční spojení: odbočka na Morávku v Dobré ze silnice I. třídy E462 Frýdek-Místek - Český Těšín nebo z Frýdlantu n. O.
  • Autobusová doprava: z Frýdku-Místku přes Dobrou, Raškovice a Pražmo, příp. z Frýdlantu nad Ostravicí s přestupem v Raškovicích
  • Železniční doprava: nejbližší stanice 1. Frýdek-Místek, 2. trať č. 322 Frýdek-Místek - Český Těšín, zastávka Dobrá (9 km), 3. příp. do Frýdlantu nad Ostravicí (14 km), trať č. 323 Ostrava - Valašské Meziříčí.
  • Pro turisty: Morávka je jedním z center turistiky, odkud vychází četné značené trasy. Přes obec vede cyklotrasa 6113. V obci vede také Naučná stezka Prameny řeky Morávky.

ZDROJ INFORMACÍ: OÚ Morávka